Człowiek niemarnotrawny

  • Ignaz Semmelweis

    Niezależnie od tego, czy dezynfekujecie wszystko, co przynosicie do domu, czy tylko ręce, warto dowiedzieć się czegoś o „ojcu” antyseptyki.

    Więcej
  • Czy potrafisz słuchać?

    Od marca pracuję zdalnie. Całą dobę spędzam też ze swoimi dziećmi. I przyznam, że czasami nie jest różowo. Byliśmy, co prawda, przyzwyczajeni do aktywnego spędzania ze sobą czasu, ale nie non stop. Nie da się uniknąć konfliktów. Złapałam się na tym, że coraz częściej brakuje mi cierpliwości. Wtedy, kiedy pracuję, a dzieci przychodzą ze swoimi problemami, zbywam je. Wchodzę im w słowo, kiedy chcą coś powiedzieć. Dopowiadam za nie, żeby szybciej skończyły… a one wtedy, paradoksalnie, wcale szybciej nie kończą. Obwiniam je, a w sumie wina leży po mojej stronie. Oduczyłam się słuchać.

    Więcej
  • Nie musimy się zmieniać, przecież przetrwanie nie jest obowiązkowe (W.E. Deming)

    Ktoś, kiedyś powiedział, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Pojawiła się pandemia, która dotknęła niemal wszystkich ludzi na Ziemi. Głęboko wierzę, że mądre umysły poradzą sobie z nią. Może nie uwolnią nas od wirusa, ale nauczą, jak z nim żyć.
    I co dalej? Będziemy zmuszeni radzić sobie ze skutkami gospodarczymi. Żeby przetrwać, musimy się zmienić. Zmienić nawyki, zachowania, zasady rządzące naszym życiem prywatnym i zawodowym. To czas, w którym możemy wiele stracić, ale też i wiele zyskać.

    Więcej
  • Menedżer z bajki. Część I

    Bajki, baśnie, to nieodłączny element dzieciństwa. Niemalże każda z bajek to skarbnica mądrości, która ukazuje poważne, niekiedy fundamentalne problemy w sposób prosty i czytelny. Rzecz idzie o to, żeby mądrości te mogły przyswoić sobie dzieci.
    My, dorośli, z wiekiem zapominamy czym jest radość poznawania, pasja zdobywania, czym jest chęć przekraczania granic, przyjemność tworzenia… przestajemy się cieszyć, być szczęśliwi.

    Więcej
  • Nauka ma lepszy skutek, jeśli dotyczy czegoś, co ma dla nas znaczenie, kiedy coś abstrakcyjnego zmienia się w konkret i zaczyna dotyczyć nas osobiście

    Żyjemy w świecie wiedzy, w świecie, w którym dane i informacje są towarem handlowym, a umiejętność rozumowania - kapitałem. Każdego dnia przeprowadzane są kolejne eksperymenty i dokonywane nowe odkrycia. „Biblioteka” wiedzy ludzkości jest na tyle opasła, że nie jesteśmy w stanie jej posiąść. Oczywiście z wielką chęcią sięgam po „nowinki”, staram się jednak nie zapominać o wartościowych publikacjach, często niesłusznie zapomnianych. Dziś chciałabym przywołać bardzo ciekawą postać… to angielski matematyk i pedagog, autor wielu książek popularyzujących matematykę: Walter Warwick Sawyer. Jedną z najciekawszych książek w dziedzinie matematyki, na którą miałam szczęście trafić, była książka jego autorstwa pt. „Matematyka nauką przyjemną”.

    Więcej
  • Dzieci (i współpracownicy) doceniają rzetelne dane i informacje – czyli jak zastosowałam metodę 3G w swoim domu

    Było to kilka lat temu. Mój syn, wówczas jedenastolatek, narzekał, że jest przeładowany nauką, nie ma czasu na zabawę, wyjście z kolegami na boisko, gry komputerowe… Fakt, system edukacyjny funkcjonujący w naszym kraju nie należy do najlepszych, marnotrawi czas zarówno nauczycieli, jak i dzieci oraz rodziców. Nie możemy jednak całego zła tego świata zrzucać na wadliwy mechanizm edukowania naszych dzieci. Podążając za słowami „jeżeli chcesz zmienić świat, rozpocznij od siebie” postanowiłam udowodnić mojemu dziecku, że problem nie leży tylko po stronie szkoły... jak wiemy „każdy kij ma dwa końce”… mnogość obowiązków to jedno, marnotrawienie czasu zaś, to zupełnie coś innego.

    Więcej
  • Cudze chwalicie, swego nie znacie (cd.) - Karol Adamiecki i jego teoria harmonizacji

    W poprzednim wpisie przypomniałam sylwetkę zacnego polskiego organizatora - Tadeusza Kotarbińskiego. Dziś słów kilka o kolejnym polskim twórcy, który wniósł ogromny wkład w nauki o organizacji i kierowaniu… o Karolu Adamieckim. Amerykańska encyklopedia zarządzania z lat 60-tych ubiegłego wieku zalicza Adamieckiego do trójki najwybitniejszych pionierów naukowego zarządzania w Europie, obok Fayola i Sheldona.

    Więcej
  • Cudze chwalicie, swego nie znacie - teoria sprawnego działania według Tadeusza Kotarbińskiego

    Przyszło nam żyć w świecie nadmiaru i skomplikowania. Czym to skutkuje? Z pewnością utrudnia podejmowanie trafnych decyzji, pogarsza jakość realizowanych działań, obniża naszą produktywność i kreatywność… w rezultacie odczuwamy ciągły żal do samych siebie za niewłaściwe wybory i złe decyzje, oraz… marnujemy mnóstwo czasu.

    Więcej
  • Nie jestem idealna... a może jestem nieidealna?

    W sobotę, w drodze na szkolenie, zauważyłam plamę na spodniach. Pech. Nie wyłapałam tego podczas prasowania… nie dość, że niezdara, to jeszcze z kiepskim wzrokiem (bo jakże często patrzymy, ale nie widzimy). Cóż się wtedy działo w mojej głowie: jak ja teraz wystąpię, wszyscy zauważą plamę, co też sobie o mnie pomyślą…? Jako, że byłam już blisko celu podróży, będąc jednocześnie daleko od domu, nie mogłam już nic z tym faktem zrobić. Dobrze wiedziałam też, kiedy powstała rzeczona plama.

    Więcej
Script logo